Dom drewniany – Na co warto zwrócić uwagę?

Posiadanie ładnego domu z drewna to pragnienie nie jednej osoby z nas. Budynkami z drewna zachwyca się wielu ludzi i w zasadzie mają oni rację bowiem są one niewątpliwie zdrowsze od murowanych. Do charakterystycznych cech domów drewnianych zalicza się między innymi przyjemny i specyficzny klimat, jaki w nich można zaobserwować. Tego typu domy są energooszczędne i wytworzone z naturalnego surowca, który posiada samoregulację wilgotności. Z drewna buduje się od wielu tysięcy pokoleń dlatego też uznaje się ono za szlachetny budulec.

Warto także zwrócić uwagę, że domy drewniane dają bardzo wiele możliwości aranżacyjnych. Najtańszym sposobem dla ładnego wyglądu jest pozostawienie ścian wewnętrznych budynku drewnianego bez wykończenia. Możemy bowiem wtedy uzyskać efekt naturalnego drewna. Jeżeli zaś nie odpowiada nam z jakichś powodów ta aranżacja to powinniśmy sięgnąć po nieco inne rozwiązanie.

Ściany w domach drewnianych

W domach drewnianych ściany można również wykańczać za pomocą płyt kartonowo gipsowych. Do wykończenia ścian możemy również zastosować okładziny wewnętrzne stosując na nich kamień, glazurę czy terakotę lub wybrać ulubiony kolor farby czy też tapetę.

Podłogi w domu drewnianym

Natomiast jeśli chodzi o podłogi to również możemy zastosować tutaj nagą podłogę lub ułożyć na niej panele drewniane bądź też parkiet. Podłoga w tego rodzaju budynków może być zbudowana również z płytki podłogowej czy też wykładziny.

Do innych elementów, które użyjemy w takim domu, aby był on przyjazny dla oka są parapety, drzwi, żyrandole oraz okna.

Parapety w domach z drewna

Dobór parapetów w domach drewnianych najlepiej pasuje z drewna sosnowego, dębowego lub bukowego. Choć można eksperymentować także z nieco innymi egzotycznymi gatunkami.

Jakie drzwi: drewniane czy plastikowe?

Z kolei jeśli chodzi o drzwi drewniane takim domu to jest to także idealne rozwiązanie ponieważ nie przemarzają one, a ciepło się zachowuje niż w przypadku tych zbudowanych z tworzyw sztucznych lub metalu.

Dobór żyrandola w domu z drewna

Również do tego typu aranżacji wnętrza budynków zastosowanie znajdą żyrandole drewniane, które są ponadczasowe i wyglądają naturalne. Są one zbudowane z materiału bardzo ładnie komponującego się z różnymi elementami wystroju wnętrza.

Okna w budynku drewnianym

Ponieważ okna to dość istotna część domu dlatego nie warto na nich specjalnie oszczędzać stosując plastikowe. Okna wykonane z plastiku nie są w stanie wytrzymać bez zniekształceń ciśnienia i ciepła. Powoduje to zmiany w ich kształcie. Dlatego też w takiej sytuacji lepiej zdecydować się na okna zbudowane z drewna, które są trwalsze i posłużą nam wiele lat.

Jaką firmę wybrać do budowy domu drewnianego?

Przede wszystkim solidną i mającą już historię na rynku. Do takich firm należy między innymi MasterDom. Firma ta posiada niezbędny sprzęt i wiedzę do budowy tego typu domów. Ponadto można się umówić z nimi na chwilę obecną darmową konsultację w sprawie budowy domu z drewna.